Výtvarné kurzy

Galerie / Digital technologies / Limits of coexistence

Cyklo dílna

12.6. – 3.7. 2015 / Prostorografie

Magdalena Šlajchová a Aneta Šebelková

vernisáž 12.6. 2015  18:00

výstava potrvá 13.6. – 3.7. 2015

Úterý a středa od 10:00 – 18:00 nebo po telefonické domluvě

PROSTOROGRAFIE

Vymezení prostoru instalace. Konstrukce jako kukátko a rámec.

Kooperativní instalace Magdaleny Šlajchové a Anety Šebelkové volně protéká výstavní konstrukcí a expanduje do širšího prostoru galerie, kde se mění v obytný prostor.

Magdalena Šlajchová ve svých kolážových objektech, sestavených z fragmentů nalezeného nábytku, hledá tvar jakési vnitřní představy duchovního. Vytvořené objekty, které mohou evokovat podobu sakrálního mobiliáře nebo architektury, jsou intuitivním obrazem vnitřního modelu zažité kultury. Charakter použitého materiálu, který s sebou nese romantický pocit nostalgie a znovuobjevování tradičních hodnot v otisku našeho každodenního života, nás ale vrací zpět k představě interiéru. V interakci instalace s výstavní konstrukcí je potom možné objekty vnímat v různých významových rovinách, jako exponát, jako nábytek, jako kuriozitu…

Fotografie Anety Šebelkové, jsou pohledem vnějšího pozorovatele na místa nacházející se v prostoru mezi příběhem, který se zde už odehrál a tím budoucím. Jsou charakteristické svou nehybností, vyprázdněností a tichým napětím, nikoliv však klidem. Aneta přichází ke skeletu vytvořené instalace, využívá jej jako vlastní výstavní prostor a zabydluje se zde, až k hranici, kde se smývá rozdíl mezi vystavenou fotografií a interiérovou dekorací. Scany knih s fotografickými intervencemi a světelné projekce, ale znovu tematizují otázku o funkčnosti a určení tohoto prostoru.

Ať už v souvislosti s výstavní konstrukcí, nebo mimo ni, stále se můžeme ptát, kdy se blížíme pohledu na instalaci jako na umění a v jakém ohledu naopak vnímáme tyto objekty a fotografie jako běžné a známé součásti našich domovů.

Karin Šrubařová

https://www.facebook.com/events/902411796472492/

v neděli 28. června od 22:00 proběhne performance

DÍRKOVANÉ KINO
/okna /škvíry /průzory

Tereza Benešová
Filip Jakš
Aňa Šebelková

magdalena slajchova, ana sebelkova prostorografie 02 06 07 09 10 11

 

 

Facebook
Sekaninova 16, Praha 2